Jak správně vybrat ortézu na internetu

Existuje celá řada lehčích poranění  ev. různé poúrazové doléčovací stavy, kdy si snažíme výběrem nějaké zdravotní pomůcky zkvalitnit rekonvalescenci, eventuálně urychlit náš návrat ke sportovním aktivitám, které by jsme jinak museli vynechat. Za tímto účelem byla vyvinuta celá řada pomůcek, které jsou dnes volně dostupné i na různých internetových obchodech. Pokud tedy dodržíme několik důležitých zásad, nemusíme se bát využívat služeb těchto  obchodů se zaměřením na zdravotní pomůcky.

Nejprve je třeba zvolit správnou pomůcku, která co nejpřesněji bude řešit můj zdravotní problém.  U každé pomůcky by neměl chybět popis, k čemu slouží a jak ji správně používat.

Dále je důležité vědět jestli pomůcku budu používat čistě na sport, nebo bude sloužit k běžnému celodennímu nošení ( budu mít logicky jiné požadavky na ortézu , kterou mám na sobě hodinu a potřebuji postižené místo maximálně zpevnit při sportovním výkonu, nebo naopak potřebuji lehčí zpevnění při celodenním nošení ).

Nyní nastává téměř nejdůležitější fáze, a sice výběr té správné velikosti. U každé kvalitní pomůcky je uvedena tabulka velikostí a způsob měření, kde se mám přesně poměřit ( většinou se jedná o obvody pasu nebo končetin  na které použiji nejlépe měkký krejčovský metr ) a na základě porovnání mnou pečlivě naměřených rozměrů a tabulky velikostí vyberu tu správnou velikost pomůcky. Může se stát, že mé rozměry neodpovídají žádné standartní velikosti. V takovém případě neváhám kontaktovat obchod, jestli je možné nechat vyrobit pomůcku podle vlastních rozměrů.

Pak je totiž velkou výhodou pokud internetový obchod spolupracuje přímo s výrobcem těchto pomůcek ( ideální je navíc Česká firma, která bude reagovat okamžitě ) a je schopen s ním podobný problém řešit. Kvalitní výrobce ortéz a bandáží se vždy snaží vyjít vstříc a výroba podle individuálních rozměrů většinou nebývá až takový problém.

To jak bude pomůcka správně sedět, je totiž velmi důležité pro to, aby mohla optimálně plnit funkci, pro kterou byla vyrobena.  Snažte se proto vybírat mezi výrobci, kteří uvádějí co nejvíce možných způsobů měření, a pokud možno se vyvarujte ortézám s univerzální velikostí, jelikož logicky nejsme všichni stejní ( v případě oblečení se také nevejdeme do jedněch kalhot celá rodina ).

Na závěr je třeba říci, že pokud se jedná opravdu o vážné poranění či úraz je potřeba navštívit odborného lékaře a nechat rozhodnutí o další léčbě či případné fixaci na něm.

 

Ing. Petr Jandl

Soudní znalec oboru zdravotnictví, specializace ortotika, rehabilitační a kompenzační pomůcky, zdravotní pomůcky a prostředky

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář